author profile
Državni svet RS

Sre, 4. mar 2020 ob 15:21

Na področju inženirstva pa smo Slovenci velesila, za naše inženirje se puli ves širni svet, kako pa je doma?
 author profile
Državni svet RS

Sre, 4. mar 2020 ob 15:21

Deli
Fotografije

Odpri galerijo

Spoštovane inženirke, spoštovani inženirji,

Spoštovani predsednik Inženirske zbornice Slovenije gospod Črtomir Remec, 

Spoštovani visoki gostje in gospodarstveniki …

Državni svet Republike Slovenije ali kot mu radi rečemo slovenski drugi dom je
institucija, ki se dobro zaveda pomena znanja in kompetenc za razvoj naše države in njeno konkurenčno prednost v tem izrazito tekmovalnem globalnem
svetu. Prav zato sem počaščen, da vas lahko pozdravim in nagovorim kot predsednik Državnega sveta na prvem slovenskem inženirskem dnevu.
Velik izumitelj in znanstvenik, predvsem pa velik človek, Nikola Tesla je med drugim izjavil, da je od vseh »zaviralcev«, ki najbolj upočasnjujejo človeški napredek, najhujša nevednost. Zakaj to uvodoma izpostavljam? Preprosto, ker so prav znanje in na znanju pridobljene kompetence gibalo razvoja in ker mora Slovenija, če želi in je dovolj motivirana za tekmo s svetom v najhujših in najtežjih disciplinah oz. panogah, to prednostno negovati in spodbujati že na ravni izobraževalnega sistema. Na področju inženirstva pa smo Slovenci velesila, za naše inženirje se puli ves širni svet, kako pa je doma? Smo res naredili kot država vse, da bi bili inženirke in inženirji pošteno nagrajeni za svoje delo, da bi svoje z garanjem, z entuziazmom in z marljivostjo pridobljeno znanje dali na razpolago Sloveniji in slovenskemu gospodarstvu? Bojim se, da smo še vedno, kljub naporu, storili premalo.
Po podatkih Eurostata se število znanstvenikov in inženirjev v Evropski uniji
povečuje, približno štiri odstotke na leto. EU ima dobrih 17 milijonov znanstvenikov in inženirjev, kar pomeni 23 odstotkov zaposlenih v znanosti in
tehnologiji, še sporoča Eurostat. V Sloveniji imamo dobrih 76 tisoč  znanstvenikov in inženirjev, in danes z njimi praznujemo prvi slovenski inženirski dan, ki letos poteka pod vodilom prepoznavanja doprinosa inženirjev k dobrobiti celotne družbe. Koliko zaslug imate pri tem sami inženirji, ne rabi dodatne razlage. Bi pa želel med vsemi prizadevanji izpostaviti odmevnost projekta »Inženirke in inženirji bomo!« Navduševanje in spodbujanje za inženirstvo, tehniko, naravoslovje in inovativnost, je vse bolj nalezljivo. Rezultati se kažejo v povišanem interesu za tehnične in naravoslovne poklice, kar me izjemno veseli.


Inženirska zbornica Slovenije pri tem igra pomembno vlogo. Vzpodbujanju ustvarjalnosti in inovativnosti ste poleg dvigovanja strokovnosti in odgovornosti namenili največ pozornosti in ves strateški razmislek za prihodnost. Danes smo priča izjemni multidisciplinarnosti na vseh nivojih družbenega kolesja. Le-ta pa zahteva visoko strokovnost, odlično usposobljenost in učinkovito sodelovanje. Vaša zbornica to zna in zmore, zato mi dovolite, da vam kot reprezentativni organizaciji čestitam za številne sinergije, ki jih uspešno vzspostavljate in vzdržujete.
Želim si, da bi tudi politika v najširšem pomenu te besede storila več za dvig družbenega ugleda inženirskih strok, za prepoznavnost aktivnosti inženirske zbornice ter z odgovornostjo vplivala na sprejemanje dobre zakonodaje s teh področij. Pri tem moramo biti odprti za mnenja ne le stroke, temveč tudi gospodarstva, raziskovalnih in izobraževalnih institucij, študentov, zlasti tehničnih in naravoslovnih fakultet, ter uveljavljenih, prepoznavnih in prodornih ustvarjalcev inženirskega pedigreja. Le skupaj smo lahko močnejši.
Dejstvo je, da so razvojno prebojne in inovativne le države, ki podpirajo močne raziskovalne programe in tako krepijo lastno znanje in lastno gospodarsko iniciativo. Za to pa potrebujemo tesno sodelovanje med raziskovalno, akademsko, ekonomsko in politično sfero. Kar pomeni, da moramo bistveno povečati število inženirjev na vodilnih mestih v gospodarstvu, pa tudi v politiki. Imeti sogovornika, ki razume, predstavi in zagovarja strokovna stališča na najvišjem nivoju je dodana vrednost, ki jo slovenska politika nujno potrebuje.
Današnji dan – svetovni dan inženirjev je odlična priložnost, da to bolje in glasneje ozavestimo. Vsak pri sebi in vsi za vse. Konec koncev našo skupno rast  v veliki meri poganjate prav vi, inženirke in inženirji. Želim vam prijetno, predvsem pa delovno praznovanje, saj boste v nadaljevanju razpravljali o številnih strokovnih izzivih po posameznih sekcijah.
Uspešno še naprej.

Teme
praznujemo
Komentarji
Najbolj obiskano
Zadnje objave
Prijatelji

Prijatelji

Branko Gaber
Zadnji komentarji
Facebook
Twitter
Zdaj se predvaja
drzavnisvet
Nagovor predsednika Državnega sveta RS Alojza Kovšce ob svetovnem dnevu inženirjev