Po dolgotrajnih pogajanjih in sprejetih kompromisih je bil letos, 21. julija, na ravni EU dosežen dogovor o večletnem finančnem okviru 2021–2027, ki ga spremlja instrument za okrevanje EU. Z vidika financiranja ključnih prioritet, kar kohezijska politika je, je dogovor dober in pomemben za prihodnji razvoj Slovenije.
Dejstvo je, da je v zadnjem desetletju naša država velik del svoje razvojne politike financirala prek kohezijske politike, zato je razvoj slovenskih regij večinoma ali izključno temeljil na razpoložljivih sredstvih Evropske kohezijske politike. Ob ohranitvi nominalno primerljivega obsega teh sredstev iz obdobja aktualne finančne perspektive in pridobljenih dodatnih 350 milijonih evrov za kohezijsko regijo Zahodna Slovenija pa bo slednja zaradi večje razvitosti v novem programskem obdobju 2021–2027 upravičena do manj razpoložljivih sredstev kot v preteklem obdobju.
Ker statistika ne odraža dejanskih razmer in potreb na terenu, je Razvojni svet kohezijske regije Zahodna Slovenija na odločevalce in javnost naslovil vprašanje, ali se Zahodni Sloveniji po letu 2020 obeta otežen razvoj. Državni svet organizira posvet z namenom, da bi v sodelovanju s ključnimi odločevalci poiskali odgovore na izzive, ki jih prinaša dogovor o večletnem finančnem okviru 2021–2027 in o razpoložljivih sredstvih Evropske kohezijske politike po letu 2020.
Video in foto: Milan Skledar /S-tv
|
|